Lajme

Shkon nga Zvicra në Maqedoni, e fusin në karantinë (VIDEO)

Abedin Aliu, një mërgimtarë që jeton dhe vepron këtu në Zvicër, për aryse shëndetësore i është dashur që të kthehet në vendlindjen e tij, Maqedonin e Veriut, përcjellë albinfo.ch.

Siç e shpjegon vet Aliu për mediat në Maqedoni, ai ishte i pajisur me një leje përmes të cilës siguron lëvizje të lirë ndërmjet shteteve, ndonëse në asnjë shtet paraprak nga kishte kaluar nuk kishte hasur në problem, ne vendin e tij i ndodhë e kundërta, pasi e fusin në karantinë.

“Më kanë ndalura në kufi, kam prit pastaj kanë arritur dy vetura të policisë dhe më kanë sjellë këtu në karantinë. Jam me test negavit dhe kam një leje qarkullimi”, tha ai. /albinfo.ch/