Lajme

Ish-kryeministri turk braktis Erdoganin, jep dorëheqjen nga AK

Turkey's President-elect Tayyip Erdogan (R) and incoming Prime Minister Ahmet Davutoglu wave as they leave the stage together during the Extraordinary Congress of the ruling AK Party (AKP) in Ankara, Turkey, August 27, 2014. REUTERS/Umit Bektas/File Photo

Ish-kryeministri turk Ahmet Davutoglu ka njoftuar dorëheqjen e tij nga AK Partia në pushtet e Turqisë dhe thotë se ai do të nisë një lëvizje të re politike, në sfidën e fundit për Presidentin Rexhep Tajip Erdogan nga ish-aleatët e tij.

“Stabiliteti është përgjegjësia dhe detyra jonë historike ndaj kombit … të krijojmë një lëvizje të re politike,” u tha Davutoglu gazetarëve në Ankara të Premten.

Ai shërbeu si Ministër i Jashtëm midis 2009 dhe 2014 dhe më vonë si Kryeministër deri në vitin 2016 kur u shkarkua nga Erdogan dhe u zëvendësua nga Binali Yildrim.

Në muajt e fundit, Davutoglu ka akuzuar Partinë AK për devijim nga parimet e saj thelbësore, duke goditur në të dhënat ekonomike të qeverisë dhe vetë Erdoganin. Kritika e tij përfshiu insistimin e partisë për një ripërsëritje të votimeve në Stamboll, pasi ajo humbi qytetin më të madh të Turqisë në opozitë në zgjedhjet lokale të marsit, si dhe heqjen e fundit të tre kryetarëve të rinj të zgjedhur në lindje të vendit për pretendimet që lidhen me ” terrorizmin”.

“Unë jap dorëheqjen nga partia ku kam shërbyer me shumë nder, kam punuar me vite dhe kam dhënë shumë përpjekje për të,” tha Davutoglu. Dorëheqja e tij pason vendimin e partisë në fillim të këtij muaji për ta dërguar atë në bordin e tij disiplinor për pushim nga puna. Ai e përshkroi atë vendim si “shumë të rëndë” dhe “jo në harmoni” me parimet themeluese të partisë. “Fatkeqësisht ky vendim më 2 shtator ka kaluar në histori si dita në të cilën AK Partia ka hequr dorë nga vlerat dhe parimet e saj themelore,” tha ai në atë kohë.

http://api.clevernt.com/bedca6b5-42ac-11ea-b3a2-2a8506f909e7/